Praca z ciałem metodą Aleksandra Lowena - oferta zajęć

Jak to się zaczęło?

Alexander Lowen twórca Bioenergetyki urodził się na początku zeszłego wieku w Stanach, w Nowym Jorku. Zanim jeszcze został uznanym psychiatrą i terapeutą uzyskał tytuł licencjata ekonomii, a następnie z powodzeniem studiował prawo i zakończył je z wyróżnieniem. Od wczesnej młodości interesował się sportem i aktywnością fizyczną, i na własnym przykładzie zaobserwował bezpośredni związek pomiędzy zdrowiem fizycznym a psychicznym:

„Nagle zdałem sobie sprawę, że moje życie jest puste a ja jestem w depresji. I zdałem też sobie sprawę, że moja depresja bierze się z braku ekscytacji w moim ciele i z braku fizycznej aktywności. Zacząłem codziennie po pracy ćwiczyć. Ćwiczenia odniosły swój skutek i uświadomiły mi też, że to w czym chcę być, to moje ciało, a nie mój umysł”

Alexander Lowen

Jesienią 1940 roku Lowen zaczął uczęszczać na kurs analizy charakteru prowadzony przez Wilhelma Reicha ucznia Zygmunta Freuda. Poznał wprowadzone przez Reicha pojęcie „zbroi charakteru” i jego powiązania z osobowością oraz techniki terapeutyczne skoncentrowane na ciele, głównie na oddechu. Następnie przeszedł pod okiem Reicha własną trzyletnią terapię, by wkrótce potem, w wieku 36 lat wyjechać do Genewy na studia medyczne. Do podjęcia nauki pchnęła go chęć uzyskania odpowiedzi na nurtujące go pytania – czym jest odwaga, piękno i godność w życiu człowieka oraz jakie znaczenie ma  jego seksualność. Nie znalazłszy jednak odpowiedzi, połączył swoje dotychczasowe doświadczenia i po powrocie do Stanów przy udziale Johna Pierrakosa zaczął rozwijać własne podejście terapeutyczne – Analizę Bioenergetyczną (Bioenergetykę).

Od Reicha Lowen zaczerpnął pojęcie struktury charakteru rozumianej jako suma napięć mięśniowych powstałych w odpowiedzi na niekorzystne warunki w jakich rozwija się dziecko. Napięcia mięśniowe to skutek nie wyrażenia uczuć strachu, złości czy smutku – każda z tych emocji zatrzymana w ciele rzeźbi je w charakterystyczny sposób, stąd z ciała człowieka można odczytać historię jego dorastania i emocje, które go kształtowały. Uniesione ramiona to wyraz lęku, gniew lokuje się w „najeżonym” karku, zaś zaciśnięte szczęka i gardło oraz sztywna klatka piersiowa blokują płacz. Lowen wzbogacił techniki Reicha o ćwiczenia fizyczne pozwalające owe napięcia rozluźniać i docierać do leżących pod nimi uczuć.

Mówi się o nim, że „postawił pacjenta na nogi” – leżący dotąd na kozetce u psychoanalityka pacjent stanął na nogach i spojrzał w twarz swojego terapeuty.

„Choroba emocjonalna charakteryzuje się albo utratą spontaniczności albo deficytem kontroli ego, albo i tym i tym. (…) Zdrowa osobowość tętni życiem, a zdrowe ciało pulsuje i wibruje. (…) Osoba, której nie ograniczają przewlekłe napięcia mięśniowe, charakteryzuje się naturalnym wdziękiem. Wdzięk ten to owoc pełnej integracji spontaniczności i kontroli. Sztywność i niezgrabność to z kolei oznaki napięcia. Aby je usunąć, trzeba je sobie uświadomić oraz zrozumieć ich znaczenia”

Współczesna Analiza Bioenergetyczna czerpiąc z psychoanalitycznych źródeł jednocześnie włącza założenia późniejszych teorii:  przywiązania, relacji z obiektem, a także współczesną wiedzę z zakresu neurobiologii (badania nad traumą, teoria poliwagalna), neuropsychologii czy neurofizjologii.

Grupa ćwiczeniowa metodą Alexandra Lowena

Grupa ćwiczeniowa prowadzona metodą Alexandra Lowena to „działanie, które prowadzi do bycia”. Podczas cotygodniowych trwających 2,5 godziny zajęć ćwiczymy indywidualnie i w parach, wzdychamy, dotykamy, wibrujemy po to, by lepiej poczuć swoje ciało i lepiej poczuć siebie w swoim ciele. Szukamy dostępu do odciętego niejednokrotnie lata temu dostępu do emocji, by bezpiecznie, w niezagrażający sposób je wyrażać. Ta forma pracy zakłada stopniowość procesu – kolejne zajęcia nabudowane są na poprzednich, dlatego choć nie jest to formalnie konieczne, zachęcamy do wzięcia udziału w całym cyklu.

Pracujemy w niewielkiej, maksymalnie kilkunastoosobowej grupie, a zajęcia prowadzone są zawsze przez parę psychoterapeutów. Pozwala to nam prowadzącym mieć na uwadze grupę jako całość, ale też każdego z uczestników z osobna.

Grupa ćwiczeniowa nie tylko nie wyklucza, ale wręcz wspiera psychoterapię indywidualną opartą na rozmowie – jeśli decydujesz się na udział, warto by Twój psychoterapeuta/-ka o tym wiedział/-a.

Zapraszamy Cię na spotkanie z własnym ciałem, zapraszamy na spotkanie z całą/całym Tobą!

Więcej informacji nt. grupy ćwiczeniowej znajdziesz w zakładce Aktualności.

Grupa psychoterapeutyczna w Analizie Bioenergetycznej - metodą Aleksandra Lowena 

Grupa psychoterapeutyczna w Analizie Bioenergetycznej  jest grupą zamkniętą – co tydzień spotykamy się w tym samym bezpiecznym gronie. 
Grupa psychoterapeutyczna to mini-społeczność, w której w bezpieczny sposób można badać relację ja – ty. Jest to możliwe, gdyż nawykowy sposób w jaki wchodzimy w relacje w świecie zewnętrznym, w nieunikniony sposób odtworzy się też w grupie. A tu z pomocą psychoterapeutów będzie można odkrywać rządzące zachowaniami schematy, badać ich adekwatności i aktualność, sprawdzać, czy to co kiedyś nas chroniło i służyło przetrwaniu, dziś nas nie ogranicza.
Każda sesja grupy psychoterapeutycznej składa się z części ćwiczeniowej, w której korzystamy z całego bogactwa lowenowskich interwencji oraz z opartej na procesie części mówionej.

Psychoterapia indywidualna w Analizie Bioenergetycznej - metodą Aleksandra Lowena  

Psychoterapia w nurcie lowenowskim to taki rodzaj spotkania z psychoterapeutą, na które w równej mierze zapraszany jest umysł jak i ciało. Ten sposób pracy pozwala w skuteczny i bezpośredni sposób zająć się swoimi uczuciami, zarówno tymi, które aktualnie są trudne, jak i tymi związanymi z przeszłością.

Rozmowa z psychoterapeutą pomaga w nazwaniu i odkryciu aktualnych i dawnych źródeł ich siły – czasem to przez co się przeszło, sprawia, że jest się wrażliwszym lub podatniejszym na przeżywanie pewnych uczuć w destrukcyjny dla siebie sposób.

Praca z ciałem pomaga poczuć napięcia powstałe w wyniku zatrzymania i niewyrażenia uczuć, po to by następnie poprzez masaż, ćwiczenia fizyczne, relacyjne lub ekspresyjne czy poprzez pogłębiony oddech powoli i z uwagą je uwalniać. Warto nauczyć się odczytywać swoje uczucia i świadomie je wyrażać. Warto pracować nad tym tak na poziomie ciała jak i na poziomie umysłu. Paradoksalnie właśnie pełne dopuszczenie do siebie i przeżywanie tych niechcianych uczuć może spowodować, że nie będą już brały góry. Wtedy będzie łatwiej , mimo przeżywania tego co trudne, nie krzywdzić siebie i innych, żyć pełniej i w większym poczuciu siebie.

Lowenowskie warsztaty weekendowe w Warszawie

Warsztaty weekendowe metodą Lowena w Warszawie to, podobnie jak grupa ćwiczeniowa, zajęcia dedykowane lepszemu kontaktowi z ciałem, uświadomieniu sobie a następnie stopniowemu rozluźnianiu przewlekłych napięć i dotarcie do ukrytych pod nimi, zepchniętych do nieświadomości uczuć.

Ta forma pracy jako, że są to dwa następujące po sobie dni, pozwala intensywnie zanurzyć się w siebie, grupę i proces. Na energię jednostkową uczestników nakłada się energia całej grupy, zasilając i pozwalając na to, co w procesie indywidualnej pracy nad sobą bywa niedostępne. Ćwicząc samodzielnie i w parach można zaobserwować swoje wzorce relacyjne i towarzyszące im reakcje z ciała.

Spotykamy się w niewielkim maksymalnie kilkunastoosobowym składzie. Warsztaty zawsze prowadzimy w parze, co umożliwia nam zachowanie uważności tak na proces grupowy jak i poszczególnych uczestników.

Warsztaty w większości przypadków są bardzo dobrym uzupełnieniem psychoterapii indywidualnej (w dowolnym nurcie) – jeśli decydujesz się na udział, warto by Twój psychoterapeuta/-ka o tym wiedział/-a.                  

Jeśli wszystko już rozumiesz, a tęsknisz za tym, aby pełniej poczuć – zapraszamy!

Zajrzyj do zakładki Aktualności, by dowiedzieć się więcej o planowanych warsztatach.